DLACZEGO NIE ZAWSZE UDAJE SIĘ OBNIŻYĆ CIŚNIENIE KRWI?

Rozmiar tekstu: A A A

Przyczyn może być wiele. Przede wszystkim większość pacjentów nie zmienia swojego stylu życia. Niecałe 2/3 pacjentów z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym regularnie przyjmuje leki, co stanowi warunek uzyskania dobrych wyników leczenia. Wielu pacjentów samodzielnie przerywa leczenie lub przyjmuje lek w mniejszych dawkach niż zlecił lekarz. Przyczyną mogą być inne leki stosowane samodzielnie przez chorych: często dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, preparaty roślinne. Zawsze należy informować lekarza o innych przyjmowanych lekach.

Przyczyną może okazać się również nadciśnienie wtórne - chociaż występuje stosunkowo rzadko. Jeśli jednak wykluczono nadciśnienie wtórne i pacjent przyjmuje leki obniżające ciśnienie krwi, w tym lek moczopędny prawdopodobnie jest to tzw. postać nadciśnienia opornego. W takim przypadku obniża się ciśnienie na ile jest to możliwe, pamiętając o konieczności stosowania leczenia niefarmakologicznego.

 

 

 

NA SKRÓTY

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI