ELEKTROKARDIOGRAFIA |
W EKG spoczynkowym nie można ocenić istnienia zwężeń w tętnicach wieńcowych!
W tym celu należy poddać pacjenta tzw. elektrokardiograficznej próbie wysiłkowej. W trakcie tego badania pacjent, podłączony do aparatury rejestrującej EKG idzie po bieżni lub jedzie na rowerku stacjonarnym, pokonując coraz większe obciążenia.
Elektrokardiografia (EKG) to badanie czynności elektrycznej serca. Skurcz mięśnia sercowego jest wywoływany przez impuls elektryczny powstający w specjalnych komórkach serca (tworzących tzw. układ bodźco-przewodzący) i rozchodzący się do przedsionków i komór. Poprzez elektrody umieszczone na ciele pacjenta sygnał jest odczytywany i następnie zapisywany na papierze.
W EKG możemy ocenić:
częstość akcji serca (ilość uderzeń na minutę),
zaburzenia rytmu serca (problemy z rozchodzeniem się impulsu elektrycznego),
przerost mięśnia sercowego (np.: w nadciśnieniu tętniczym, wadach zastawek serca),
nagłe niedokrwienie serca (niestabilna choroba wieńcowa, zawał serca),
przebyty w przeszłości zawał serca (ale nie każdy).
NA SKRÓTY |
Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.