CZY WIESZ, ŻE... |
Czy wiesz, że
Od nikotyny najszybciej uzależniają się kobiety rasy białej w wieku poniżej 18 lat, najmniej mężczyźni po pięćdziesiątce (rasa bez znaczenia).
Ryzyko zawału serca i udaru mózgu u palaczy jest 2 razy wyższe niż u osób niepalących.
Prawie każdy palacz chciałby pozbyć się nałogu. Ale bez żadnego wspomagania (terapii zastępczej lub behawioralnej) udaje się tylko 15% palaczy. 85% wraca do nałogu średnio po tygodniu.
55% zgonów mężczyzn oraz 12% zgonów kobiet z powodu nowotworów jest powiązanych z paleniem tytoniu.
Nikotyna pobudza w mózgu tzw. ośrodek nagrody - jej palenie sprawia, że czujemy się, jakbyśmy zrobili coś bardzo przyjemnego i dobrego dla swojego ciała. To zasługa innego związku - dopaminy.
Papierosy oprócz nikotyny zawierają ponad 4 tysiące różnych substancji, w tym wiele szkodliwych.
Prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuca u palących mężczyzn jest 23 razy większe niż u niepalących, a palących kobiet 13 razy większe.
Wypalając jednego papierosa, przeciętny palacz zaciąga się 10 razy. To znaczy, że osoba paląca półtorej paczki dziennie dostarcza sobie około 300 „strzałów" nikotyny do mózgu.
Już po 10 sekundach nikotyna dociera do mózgu, gdzie powoduje wyrzut adrenaliny - neuroprzekaźnika, który podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddychanie i bicie serca.
Osoba, która w wieku 35 lat rzuci palenie, przedłuża sobie życie średnio o pięć lat.
NA SKRÓTY |
Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.